KATA
Az új KATA-törvény miatti aktuális teendők
A kata törvény elfogadásra, aláírásra és kihirdetésre került.
2022.09.01-től a kata legfontosabb új előírásai a következők:
- Csak egyéni vállalkozó lehet katás (a bt-k, kkt-k, ügyvédek, ügyvédi irodák nem), viszont továbbra is lehet mezőgazdasági őstermelés mellett katázni.
- Csak főfoglalkozásként lehet katázni, vagyis kizárták a katából a főállású munkaviszony, saját jogú nyugdíj, rokkantsági nyugdíj, rehabilitációs vagy rokkantsági ellátás, társas vállalkozói jogviszony (személyesen közreműködő társas vállalkozó esetén, aki személyes közreműködését nem mellékállású munkaviszony keretében látja el), nappali tagozatos tanulmányok mellett vállalkozókat, illetve a külföldön biztosítottakat.
- A kata-alanyiság megszűnik a bevétel megszerzését megelőző nappal a taxisokon kívül minden katásnak, ha kifizetőtől, vagy külföldi szervezetttől szerez bevételt. Az előző pont azt jelenti, hogy a katások – a taxisokon kívül – csak magánszemélyeknek és őstermelőknek nyújthatnak szolgáltatást, értékesíthetnek terméket (cégeknek, egyéni vállalkozónak, költségvetési szerveknek nem, hiszen ők kifizetők). Ez persze az adószámos magánszemélyeken és az őstermelőkön kívül minden más vállalkozást is érint: 2022.09.01-től ők nem kaphatnak kisadózótól számlát.
Ezekkel kapcsolatosan vannak még kérdések, reméljük ezek tisztázódnak. Pl. Az Egészségbiztosítási pénztáraknak való számlázás? Kifizetőnek minősülnek, de a Katás nem nekik szolgáltat…
Nézzük, milyen teendői vannak a vállalkozóknak most, július-augusztusban!
Fel kell készülni, ezért gondolják végig az alábbiakat:
- Ha cégként kata-alanyok, akkor biztosan kikerülnek a kata hatálya alól, ezért az alábbiakban leírt „Ha a válasz nem” részt érdemes áttanulmányozni.
- Egyéni vállalkozóként csak magánszemélyeknek nyújtok szolgáltatást, értékesítések terméket? Soha egyetlen olyan számlát sem állítok ki, amin szerepel a vevő adószáma?
- Ha a válasz igen, akkor maradhatnak katások, de be kell ezt jelenteni 2022.09.25-ig a NAV felé. (Ebben az esetben javasolt az üzletbe kirakni egy tájékoztató táblát is, melyre jó nagy betűkkel ki van írva: „Csak magánszemélyeket szolgálunk ki!”, ezzel megelőzve, hogy kifizető kérjen számlát.
- Ha a válasz nem, akkor pedig el kell dönteni hogyan tovább!
- Ha az előbb leírtak miatt kiesik a katából 2022.09.01-től, akkor sem szabad kapkodni. Mindent át kell gondolni, augusztusban átbeszélni a könyvelővel a lehetőségeket (elvégre is 2022.08.31-én éjfélig még van idő, és a teendők nagyban függenek attól is, hogy a NAV milyen tájékoztatót fog közzétenni az átállás módjáról).
Az augusztusi, könyvelővel folytatandó beszélgetésre készüljön fel:
- Nézze át, írja le, milyen költségei vannak, melyek a vállalkozásával kapcsolatban merülnek fel. Ez ugyanis nagyban befolyásolja, hogy milyen adózási módot érdemes választani. (Pl. van-e kocsija, amire költséget lehet elszámolni, mennyi az anyag- és árubeszerzés költsége, egyéb vállalkozási költségei.)
- Gondolja át, hogy mennyi bevétele várható még 2022.08.31-ig. Fontos kitétel a törvényben, hogy aki 2022.08.31-én kisadózónak minősül, annak a 40 %-os különadót csak akkor kell megfizetnie, ha a 2022.08.31-ig megszerzett bevétele a tételes adófizetési kötelezettséggel érintett hónapok száma és 1,5 millió Ft szorzatát meghaladja. Ehhez szorosan hozzátartozik az az előírás, hogy a kata-alanyiság megszűnésének utolsó napján megszerzett bevételnek kell tekinteni minden olyan ellenértéket, amelyről kiállított bizonylat szerinti teljesítési időpont a kata-alanyiság időszakára esik. Tehát az a kisadózó, aki már 2022 januárjában is katás volt, és a katásságát 2022.09.01. nappal szünteti meg, az idén 12 millió Ft-ig nem fizet különadót (8 hónap * 1,5 millió Ft).
- Ez utóbbinál viszont arra kell figyelni, hogy ha ez a 12 millió bevétel belföldi adóalany, vagy magánszemély felé történt, akkor érinti az áfa alanyiságot, ugyanis az áfa mentes határt nem változtatták, az továbbra is 12 millió, illetve aki év közben alakult, annak a 12 millió napra arányosított része.
Ha a kata-alanyiság azért szűnik meg, mert az adózó az új törvény szerint nem lehet kisadózó (pl. azért, mert betéti társaság, vagy munka mellett egyéni vállalkozó, stb.), akkor az alábbi lehetőségei vannak:
- Egyéni vállalkozó esetében:
- választhatja az Szja tv. szerinti vállalkozói jövedelem szerinti adózást ez lesz az automatikus adózási mód, ugyanis
- 10.31.-éig be lehet jelenteni, hogy 2022. adóévre vonatkozóan átalányadózást választ (ennek módját és formáját a NAV 2022.08.15-ig a honlapján fogja közzétenni).
- Cégek esetében be kell bejelenteni, hogy:
- kiva-alanyiságot választ, vagy
- a társasági adó hatálya alá jelentkezik be. (itt ez lesz az alap adózási mód) o vagy 09.01-től végelszámolja a cégét. Az egyszerűsített végelszámolás esetén nincs szükség ügyvédre, a könyvelő is el tudja készíteni a végelszámolás alatt és a végelszámolás miatt szükséges bevallásokat, nyitó mérleget, beszámolót, cégbíróságnak beadandó dokumentációt, vagyonfelosztási dokumentációt. A bt a végelszámoás időszaka alatt visszakerül a számviteli törvény hatálya alá, kettős könyvvitel vezetésre kötelezett, bankszámláját köteles fenntartani a végelszámolás lezárultáig.
Cégek esetében nagyon fontos, hogy az adónem-váltás miatt nyitó mérleget könyvvizsgáltatni kell. Ezt sajnos az aktuális könyvelő hiába könyvvizsgáló is, nem végezheti el. Ennek kb díja 70-90 e ft körül mozog a piacon. Végelszámolás esetén ettől mentesül.
Szükség esetén tudok könyvvizsgálót szerezni.
A végelszámolás díja kb 100.000,- ft (+áfa)
A bökkenő, hogy a végelszámoló a korábbi ügyvezető (alapesetben beltag) lesz, tehát, ha nincs legalább 36 órát elérő munkaviszonya, akkor járulékot kell maga után fizetnie. És a beltag a korlátlan felelőssége miatt nem indíthat egyéni vállalkozást amíg a cég végelszámolása be nem fejeződik. Ezt úgy lehet elkerülni, ha a beltag-kültag személyét felcserélik, vagy olyan lesz a beltag, aki nem akar ev-t indítani, és van legalább 36 órát elérő munkaviszonya. De ezt még augusztusban el kell intézni.
AKKOR NÉZZÜK A RÉSZLETEKET:
Ha kata maradok:
Ha egyéni vállalkozó a kata alatt marad, akkor 30 napon belül le kell zárni az előző katát, és új kata év kezdődik. Be kell adni a záróbevallásokat. Ezért kérek mindenkit, hogy a számlázóba a fizetés tényét vezesse át a számlázó programon. A még be nem folyt bevételek kata alatti bevételek lesznek.
Ha EV nem maradhat kata alatt, akkor pedig kalkulációval választani kell és lehet az alábbi adózási módok és vállalkozási formák között:
1/ Átalányadós egyéni vállalkozó
Röviden:
Ha nincs főállása, vagyis eddig 50000 ft katát fizetett, akkor ez után meg kell fizesse legalább a minimálbér vagy garantált bérminimum (200.000/260.000) után a járulékokat. (66250/86125 ft járulék).
Ezen kívül vizsgálni kell minden hónapban, hogy mennyi a bevétele és abból mennyi a jövedelem. A tv. ktg hányadokat állapít meg a tevékenységi körök szerint. 40/80/90% ktghányadot ismer el.
Ha a jövedelem meghaladja a fenti minimálbért/garantált bérminimumot, akkor az lesz a járulékalap. Tehát a nagyobbik összeg. És a jövedelem után még 15% szja-t is fizetni kell.
Ebbe még bekavar, hogy az első 2.000.000 bevételig van egy mentesség, melyet figyelembe lehet venni. De a minimum járulékot akkor is meg kell fizetni a főállásunak. Tehát szja-t nem kell fizetni eddig a bevételig. Ez a ktghányadtól függően különböző mértékű tényleges mentességet jelent.
A mellékállásúnál (heti minimum 36 órát elérő munkaviszony, nyugdíjas, egyetemi hallgató, tagi jogviszonyos) nincs minimum járulékalap. Tehát ők addig, míg ki nem merítik a mentességet 0 ft-ot fizetnek, utána pedig a jövedelem után 13+18,5+15 = 46,5%-ot. (Jövedelem = bevétel-ktghányad)
Ha a bevételek egyenlőtlenül elosztva jönnek, a főállásu átalányadós rosszul jár, mert nincs kompenzáció. Tehát a minimum járulékot akkor is be kell fizetnie, ha 0 ft a bevétele. Ha meg magas, akkor abban nem lehet érvényesíteni az előzőleg befizetett járulékokat.
Az átalányadózás havi könyvelést, havi vizsgálatot, havi bérszámfejtést igényel, mert minden hónapban vizsgálni kell az alapot.
Az EV-nek is figyelni kell, hogy vezesse a számla beérkezését, mert a könyvelő csak ezen információ birtokában tudja elkészíteni a bérszámfejtést és a járulékbevallást.
2/ Szja szerint adózó EV:
Főállású itt is meg kell fizesse a minimum járulékalapot. És, ha a bevétel engedi, akkor az kivétként (kvázi bérként) ki is kell írni, és akkor +15% szja is van.
Aztán vizsgálni kell a bevétel-ktg = nyereséget (ebben tehát elszámolható ktgként a fenti kivét+ a kifizetett szociális hozzájárulás, esetleg 500 km gépkocsi használat, + egyéb vállalkozással kapcsolatos ktg-ek)
Az így kapott nyereség után meg kell fizetni a 9%-ot, majd a nyereség-9% = adózott nyereség után még meg kell fizetni az úgynevezett vállalkozó osztalékalap utáni adókat: 15% szja-t, + 13% szociális hozzájárulási adó (bár ennek van egy maximuma, melybe már beleszámít a kivét összege)
Itt egyszeres könyvezetést kell végezni, minden kiadást, bevételt, banki mozgást, utalást, kivétet könyvelni kell, kivétet bérszámfejteni.
3/ Cég alapítás: Társasági adó
Ez hasonlít az szja szerinti Ev-hez, azzal a különbséggel, hogy nem kötelező az oszatélkot kivenni és leadózni minden évben, bár előbb utóbb szükséges, mert csak úgy válik a magánszemély bevételévé, ellenkező esetben a pénz a cégé, mint jogi személy
4 Cég: Kiva
Itt is kell fizetni járulékokat, melynek mértéke 3%-kal kevesebb, mint a Tao esetén. Továbbá kivát kell még fizetni a megszavazott osztalék után, mértéke 10%. Az osztalék pedig már a szokásos módon adózik: 15 % szja + 13% szochó a maximum eléréséig
Itt vigyázni kell, hogy a pénztárban nem nőhet a pénzt, mert a tv. büntető adóval súlytja bizonyos határ felett a kp állomány növekedését. Mértéke 10%.
A társaságoknál lehetséges, hogy a tag ne 8 órát, hanem pl. csak 2 órát dolgozzon munkaviszony keretein belül, de egyrészt akkor is meg kell fizetni legalább a minimálbér 30%-a után a járulékot, másrészt figyelni kell arra, hogy a kiszámlázott munka ellátható-e ennyi órában, vagy más munkavállaló munkaideje lefedi-e a szükséges, kiszámlázott óramennyiséget.
Iparűzési adót is másképp kell számolni a két adónemnél. Más az alap, általában a kiva esetén kedvezőbb.
Társaságok esetén kettős könyvvitel vezetése, beszámoló készítése, bérszámfejtés, 10 M/év árbevétel esetén legalább regisztrált mérlegképes könyvelő megbízása szükséges (én természetesen az vagyok ��). Illetve bankszámla nyitása kötelező!
Tehát egy cég fenntartása drágább, de bizonyos esetben megérheti.
Még annyi, hogy Cég alapításnál számolni kell ügyvédi ktggel. Cég nem szűnhet meg egyik napról a másikra egyszerű bejelentéssel, mint egy egyéni vállalkozás. Az egyszerű végelszámolás is több hónap, max 150 nap, és mint írtam ktg vonzata is van.
- § * (1) A jövedelmet a bevételből
- a) az egyéni vállalkozó 40 százalék,
- b) az adóév egészében kizárólag a (2) bekezdésben, vagy kizárólag a (2) bekezdésben meghatározott és a c) pont szerinti tevékenységből bevételt szerző egyéni vállalkozó 80 százalék,
- c) az adóév egészében kizárólag a kereskedelmi tevékenységek végzésének feltételeiről szóló kormányrendelet alapján kiskereskedelmi tevékenységből bevételt szerző egyéni vállalkozó 90 százalék,
- d) a mezőgazdasági őstermelő 90 százalék költséghányad levonásával állapítja meg (átalányban megállapított jövedelem).
(2) Az (1) bekezdés b) pontja szerinti tevékenységek a következők: 80%-os ktghányad
- a) mezőgazdasági, erdőgazdálkodási (TESZOR 01, 02), bányászati (TESZOR 05-től 09-ig) és feldolgozóipari (TESZOR 10-től 32-ig) termék-előállítás, építőipari kivitelezés (TESZOR 41, 42);
- b) mezőgazdasági, betakarítást követő szolgáltatás (TESZOR 01.6), vadgazdálkodáshoz kapcsolódó szolgáltatás (TESZOR 01.70.10), erdészeti szolgáltatás (TESZOR 02.40.10) és zöldterület-kezelés (TESZOR 81.30.10);
- c) halászati szolgáltatás (TESZOR 03.00.71), halgazdálkodási szolgáltatás (TESZOR 03.00.72);
- d) feldolgozóipari szolgáltatás (TESZOR 10-től 32-ig) a bérmunkában végzett szolgáltatás és az egyéb sokszorosítás (TESZOR 18.20) kivételével;
- e) építőipari szolgáltatás (TESZOR 43);
- f) ipari gép, berendezés, eszköz javítása (TESZOR 33.1), gépjárműjavítás (TESZOR 45.20), személyi, háztartási cikk javítása (TESZOR 95.2), épületgépészeti berendezések javítása (TESZOR 43.21, 43.22, 43.29);
- g) a taxis személyszállítás (TESZOR 49.32.11) személygépjármű kölcsönzése vezetővel (TESZOR 49.32.12), egyéb máshová nem sorolt szárazföldi személyszállítás (TESZOR 49.39.39), közúti áruszállítás (TESZOR 49.41.1);
- h) számítógép, kommunikációs eszköz javítása (TESZOR 95.1);
- i) fényképészet (TESZOR 74.20);
- j) textil, szőrme mosása, tisztítása (TESZOR 96.01), fodrászat, szépségápolás (TESZOR 96.02), hobbiállat-gondozás (TESZOR 96.09.11);
- k) a kereskedelmi tevékenységek végzésének feltételeiről szóló kormányrendelet alapján folytatott vendéglátó tevékenység (TESZOR 56).
(3) Abban az esetben, ha az egyéni vállalkozó tevékenysége év közben oly módon változik, hogy a korábban alkalmazott költséghányad alkalmazására már nem jogosult, a változás időpontjában az év első napjára visszamenőlegesen át kell térnie a tevékenységének megfelelő alacsonyabb költséghányad alkalmazására.